KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Voda ve vodní nádrži Sedlice kvůli masivnímu výskytu sinic není vhodná ke koupání

V Domanínském rybníce a také ve VN Sedlice voda neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje pro rekreanty zdravotní riziko. Ukázal to kontrolní monitoring vody provedený KHS kraje Vysočina dne 22. června. Obě lokality jsou proto zařazeny do 4. stupně. Nadále trvá zákaz koupání v rybníce Kachlička.

V rybníce Kachlička kvůli masivnímu výskytu sinic nadále trvá zákaz koupání. Voda v rybníce představuje riziko akutního poškození zdraví.

 

Rybník Kachlička 22.6., pohled na hladinu. Zdroj KHSV

snímek VN Sedlice 22.6. snímek VN Sedlice odebraný vzorek 22.6.

VN Sedlice, měření průhlednosti a vzorek odebrané vody, zdroj KHSV

Sinice se ve velké míře nacházejí také v Domanínském rybníce a ve vodní nádrži Sedlice. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů se nedoporučuje zejména dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem.

snímek Domanínského rybníka 22.6.  snímek Domanínský rybník, odebraný vzorek vody 22.6.

Domanínský rybník. 22.6.. zdroj KHSV

Sinice způsobují alergické reakce, jako rýma, zarudnutí očí, vyrážka. Navíc mohou sinice produkovat jedovaté látky. Záleží na množství toxinů, které se při koupání do těla dostane. Ty pak mohou vyvolávat střevní a žaludeční problémy, bolest hlavy či i vážnější poškození jater.

Pokud lidé plánují tropické dny strávit u některé z monitorovaných vodních ploch, ať už na Vysočině nebo jinde v republice, je dobré sledovat kvalitu vody na webových stránkách místně příslušné krajské hygienické stanice. Pokud vybraná přírodní lokalita nepatří mezi sledované nádrže, je nutné nejprve zhodnotit vodu pohledově. Určitě bychom se měli vyhnout koupání ve vodě, která je zelená či pokrytá vodním květem.

Hygienici doporučují v následujících horkých dnech volit raději lehké, světlé a prodyšné oblečení; chránit si hlavu, oči a pokožku před přímým sluncem. Citlivým osobám pak radí omezit pobyt venku pouze na chladnější část dne, ráno a večer. Důležité je zvýšit příjem tekutin alespoň na dva až tři litry denně, přičemž ideální je voda nebo slabě mineralizovaná minerálka. Při vysokých teplotách není vhodné konzumovat slazené nápoje a alkohol. Také strava by měla být lehká, volit bychom měli raději malé porce a vyhýbat se tučným či rychle se kazícím potravinám. Při používání klimatizace chladit prostory maximálně o 5 – 7 °C oproti venkovním prostorám.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586.

 

 

 

zveřejněno 25. 6. 2026 - 2:00